İşletmenizin Performansını Arttırmak için 5 Temel Öneri


İşletmemizde, firmamızda, örgütümüzde işgörenleri ekipler halinde veya bireysel olarak motive edilmeleri, desteklenmeleri ve yönlendirilmeleri gerekebilir. Bunu ne için yapmalıyız, toplam şirket performansının yükselmesi ve ilerlemesi için yapmalıyız; bu makalede kısaca değinmeye çalışacağız.

Değerlendirmeyi ve geliştirmeyi; hangi çalışanlara ve hangi bölümlere yapacağımızın kararını da somut veriler üzerinden yapabiliriz. Dikkate alacağımız veriler ve izleyeceğimiz yöntem adına aşağıdaki 5 madde baz alınabilir:

 1. İşgören Performansını Değerlendirmek,

 2. Yüksek Performansı Ödüllendirmek,

 3. Eğitim ile Gelişimi Sağlamak,

 4. Kariyer Planlaması ile Gelişimi Sağlamak,

 5. Kontrol ve Denetleme Mekanizmaları Kurmak

Detaylarına özetle girecek olursak bu 5 maddeyi de aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

 • Performans Değerleme: İşletmede etkin kullanılan Performans Değerleme Sistemi bulunmalı ve hem İşverenlere bilgiler ulaşmalı, hem de İşgörenlere aktif geri bildirimler iletilmelidir.

 • Ödüllendirme: Bir strateji belirlenmeli, politikalar oluşturulmalı işletmenizde ödüllendirme sistemi kurulmalıdır. Amaç istenilen hedeflere ulaşabilmek aynı zamanda istenilen tavır ve davranışların, kültürün şirket içerisinde oluşmasını sağlamak ve sağlamlaştırmak adına.

 • Eğitim ve Geliştirme: Hem şirkete bağlılığı artırmak, hem nitelikli insanları çekebilmek, çektiğiniz işgörenleri elinizde tutabilmek ve performansı artırmak için yapılmalıdır.

 • Kariyer Planlama ve Geliştirme: Bireysel olarak her bir çalışanın kariyer planlaması yapılmalı işgörenlerin beklentileri öğrenilmeli ve beraberce gerçekçi bir planlama yapılmalıdır. Kişi takvim sürecince bu konuda teşvik edilmeli cesaretlendirilmelidir.

 • Disipline Etme: Performansı her türlü desteğe rağmen yükselmeyen hatta düşen, işletme kültürü ve kurallarına uygun davranmayanlar için uygulanmalıdır.

Öne Çıkanlar
Son Yayınlananlar
Etiketlere Göre Arama

Bekleriz...

Brandium AVM Residence R5 D:28 Kat:4

Küçükbakkalköy Mah.

34750 ATAŞEHİR/İSTANBUL 

Arayın, Faks Çekin...

GC

T: 0543 8330745

Bize Yazın

ik@entekik.com.tr

 

© 2014 Entek İnsan Kaynakları, Eğitim Hizmetleri, Danışmanlık AŞ.

ENTEK , İşkur’un denetiminde 25.07.2011 tarihli 481 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. 4904 sayılı Kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.

 • LinkedIn App Icon
 • Wix Facebook page
 • Google+ App Icon
 • Wix Twitter page