top of page

Türkiye'yi Aile Şirketleri Ayakta Tutuyor,

Peki aile şirketlerini kimler, nasıl yönetiyor?

 

 

Aile Şirketlerinin Ömürleri Kısa

Ülkemizde 1990 sonrası kurulmuş şirketler, tüm şirketlerin %98'ini oluşturuyor. Yani sadece %2'lik bir kısım 20 yıldan daha fazla ömre sahip.

Aile şirketlerinde kuruluş, gelişme, sürekli büyüme ve olgunluk aşamaları çok hızlı gelişiyor ve şirketler daha 2. nesile hazırlanamadan ömürlerini tamamlayabiliyorlar. Ya da 2. nesile devirde aile içi meseleler, şirketin yönetsel meselelerinin önüne geçiyor. Paylaşım ve yönetim tarzı çatışmaları firmaların ömürlerini kısaltıyor.

 

Dünyada özellikle Japon, Alman ve İtalyan aileleri köklü şirketler, yüzyıllarca yaşayan yapılar kurmak konusunda deneyimliler. Bu deneyimler ülkemiz için henüz 150 yıldan uzun değil ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.

 

Bütün bunlara rağmen ülkemizde 3. veya 4. kuşak yönetime sahip aile işletmeleri de mevcut.

Özellikle büyük işletme kategorisinde yer alan yaklaşık 6.400 firma bu aşamaları sorunsuz atlatmak yolunda ilerliyor ancak orta ölçekli ve küçük ölçekli firmalar ise (30 milyon TL-4 milyon TL ciro) genelde ne yapacağını ve daha önemlisi nasıl yapacağını bulmakta zorluk çekiyor.

 

Aile Şirketleri için Kurumsal Yönetim Danışmanlığı

Entek İnsan Kaynakları olarak Aile Şirketleri'nin sahiplerine firma yaşam sürelerinin artması, aile yönetimi ile firma yönetiminin kademeli olarak ayrıştırılıması ve kurumsal yönetim stratejileri/yapılanması konusunda destek sağlıyoruz.

 

Referanslarımızı öğrenmek, size nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşmek üzere bize ulaşın detaylı olarak görüşelim.

 

bottom of page