Kariyer Planlamasında 6 Adım

Kariyerimiz ile ilgili planlama yaparken hepimizin başvurmuş olduğu bazı adımlar var. Peki nedir bu adımlar?

  1. Hedef Belirleme :Kariyer planlamasına başlanırken ilk adım olarak ulaşmak istenilen hedefle ilgili karar verilmelidir. Nereye, ne zaman ulaşmak istenildiği konusunda kararlı olunmalıdır. Her an bir engelle karşılaşılabileceği gözardı edilmeyerek yedekte B planı bulundurulmalıdır.

  2. Sektör Belirleme: Planlamanın ikinci adımı sektör belirlemek olmalıdır. Hangi sektörlerin ve firmaların geleceği olduğunu ve bunlardan hangilerinin ihtiyaç eksiğinin olduğu tespit edilmelidir. Bütün bunlar yapılırken kişinin bilgi ve becerileri göz önünde bulundurulmalıdır.

  3. Pazarlama Planı : Uygun sektör ve meslek bulunduktan sonra kişinin bilgi, beceri ve deneyimleri kullanabileceği pozisyonlar için plan geliştirilmelidir.

  4. Güçlü ve Zayıf Yönlerin Belirlenmesi : Burada önemli olan güçlü yönleri arttırmak ve zayıf tarafları en aza indirmektir. Bunu başarabilmek için öncelikle güçlü ve zayıf yönlerin neler olduğunun bilinmesi gerekir. En doğru yol, kişinin mümkün olduğunca tarafsız olarak kendini dinlemesidir.

  5. Hareket Planı : Verilen kararları yerine getirmek için yapılan çabalardan oluşan bir süreçtir. Bu aşamada araştırma yapılabilir, sektördeki uzmanlarla konuşulabilir ya da yapılması planlanan işte başarılı olmuş olan kişiler incelenebilir.

  6. Finans Planı : Kariyer planlarında yapılacak değişiklikler finansal durumu etkileyebilir. Arada sırada kişinin kendi kariyer haritasına ve koşullara göz atması faydalı olacaktır.

Kaynak: Organizasyon ve Yönetim Bilimleri Dergisi Cilt:3, Sayı:2, 2011

Öne Çıkanlar
Son Yayınlananlar
Etiketlere Göre Arama

Bekleriz...

Brandium AVM Residence R5 D:28 Kat:4

Küçükbakkalköy Mah.

34750 ATAŞEHİR/İSTANBUL 

Arayın, Faks Çekin...

GC

T: 0543 8330745

Bize Yazın

ik@entekik.com.tr

 

© 2014 Entek İnsan Kaynakları, Eğitim Hizmetleri, Danışmanlık AŞ.

ENTEK , İşkur’un denetiminde 25.07.2011 tarihli 481 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur. 4904 sayılı Kanun uyarınca iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.

  • LinkedIn App Icon
  • Wix Facebook page
  • Google+ App Icon
  • Wix Twitter page